Мате - чай. Место в жизни латиноамериканцев и рецепты
Для більшості латиноамериканських країн мате є повсякденним напоєм, типу наших чаю або кави. Однак, у мате є ще два призначення. По-перше, це символ відпочинку і дружнього розслабляючого спілкування між близькими друзями. По-друге, пиття мате в латиноамериканських країнах є і ділової традицією; мате подають на ділових зустрічах, дипломатичних Прима, світських вечірках і т.п.На дружніх зустрічах зараз найбільше поширена традиція пиття мате, подібна до тієї, яка описана у Леві-Стросса.
Мате п'ється з одного глечика (і з одного соломинкою), який по черзі, подібно трубці світу, передається від одного учасника матепітія до іншого. На подібні зустрічі запрошуються тільки найближчі друзі або родичі. Якщо на подібне матепітія запрошується стороння людина, то це свідчить про велику довіру і повагу до нього. Відмова від подібного запрошення сприймається як серйозна образа, але зате після участі в подібній процедурі людина вважається чимось на зразок «брата по крові», мало не членом сім'ї.
Проводить подібне матепітія зазвичай сам господар будинку (або найповажніший чоловік в будинку), які наливає мате і подає його спочатку самому шановному учаснику матепітія (часто - гостю). (Є варіант цієї традиції, коли першим мате п'є сам господар.) Після того, як гість випиває весь зміст глечика, господар знову доливає окропу в той же глечик, і подає його наступному за значимістю гостю. Заварка оновлюється тільки після того, як глечик по черзі обійде всіх учасників матепітія.Крім описаних вище рецептів приготування мате мають місце бути ще й такі.1.
Варене мате (Cha de mate) - мате, яке готується подібно кави або какао. У киплячу воду засипають мате-заварку з розрахунку приблизно 50 грам заварки на 1 літр води. Кип'ятять хвилину-дві (не більше!), Потім знімають з вогню і через ситечко (тому частина мате-заварки зазвичай ще залишається на поверхні) розливають по чашках або калебаса. Варене мате часто п'ють з цукром.2. Солодке мате (Dolce mate) - мате, яке готується з цукром або медом.
При цьому цукор у вигляді порошку може спочатку засипатися в калебас разом з сухою заваркою (або на дно кладеться ложечка меду) і потім доливається гаряча вода; або технологія заварювання нічим не відрізняється від приготування «гіркого» мате, тільки заливають мате-заварку вже підсолодженою гарячої водою, з попередньо розведеним у ній цукром або медом.3. «Холодне мате» (Terere) - готується як і класичне «гірке» мате, тільки заливається холодною водою і настоюється трохи довше (іноді до години). У холодну мате часто додають лід, цукор, апельсиновий, грейпфруктовий або лимонний сік, листя м'яти і т.п